Jdi na obsah Jdi na menu
 


ZA KRÁSAMI ČERNOHORSKÉ RIVIÉRY

Černá Hora, obklopená průzračným mořem, prozářená středomořským sluncem, je jednou z posledních oáz Evropy, do níž je možno se uchýlit před neustále se zrychlujícím tempem civilizace. O pobřeží s nadšením vyprávěli lord Byron i Bernard Shaw, navštěvovali je i korunované hlavy Evropy. Všechna přímořská města Černé Hory mají svůj půvab. Herceg Novi je skutečnou středomořskou botanickou zahradou, městem karnevalů a umělců. Kotor naopak městem dávných mořeplavců, stavitelů a učenců a vyhledávaným městem – muzeem. Budva je velkou letní scénou divadelních představení a festivalů, město s překrásnými plážemi a bohatým nočním životem. Ulcinj se představuje jako město rozmanitých kultur – nejvýchodnější „Západ“ a nejzápadnější „Východ“.

Program:

1. den Cesta vlakem, odjezd v úterý (přímý lůžkový vůz na trase: Praha – Budapest – Beograd – Subotica  - Bar).

2. den Polední příjezd vlaku do Baru, ubytování. Odpočinek u moře. Procházka městem BAR.

3. den   Pěšky z Baru do Sutomore. Cestou na poloostrově Ratac: rozsáhlé zříceniny raného benediktinského kláštera. SUTOMORE – přímořské letovisko, příjemná pláž, Pevnost Haj-Nehaj na vysokém nepřístupném kopci. (Vlaky město vítá poté, co vyjedou z dlouhého tunelu Sozina, který mizí pod horami kousek od Skadarského jezera)  

4. den   KOTOR – město ležící v nejzazším výklenku Boku Kotorské na úpatí majestátní hory Lovčen.  Masivní hradby, labyrint uliček, katedrála. Výstup nad město klikatou pěšinou se schodišti vysekanými ve skále k pevnosti sv. Ivana (1350 schodů!). Nádherné scenérie Boky Kotorské!   TIVAT – přímořské letovisko nedaleko Kotoru, procházka po promenádě u moře.

5. den   Vlakem z Baru na zastávku Vranjina. Národní park SKADARSKÉ JEZERO – největší jezero na Balkáně, největší ptačí rezervace v Evropě. Plavba lodí po jezeře.

6. den   ULCINJ – nejjižnější černohorské město, prohlídka města s minarety. Vycházka podél členitého pobřeží (cca 6 km) na Velkou pláž, cestou kalamera- místní metoda rybolovu.

7. den  Celodenní pěší turistika podél pobřeží ze Sveti Stefan až do Budvy.   SVETI STEFAN – malebný ostrůvek s bývalou rybářskou vesničkou je spojen šíjí k pevnině. Nejfotografovanější motiv Černé Hory. Nyní unikátní a luxusní hotel s intimními apartmá v jednotlivých domcích. MILOČER – královská pláž. PRŽMO – rozkošná malá vesnička, skalnatý ostrov v zátoce, KAMENOVO – klidná pláž bez hotelů. BEČIČI – krásná dlouhá pláž. BUDVA – prohlídka města, Stari Grad.

8. den    Vlakem z Baru do PODGORICA – krátká procházka hlavním městem. Dále busem do CETINJE – bývalé hlavní město, Cetinjský klášter, ambasády různých zemí, výšlap na Orlí útes.

9. den   BOKA KOTORSKÁ – největší a nejkrásnější fjord Středomoří.  HERCEG NOVI – výstup na španělskou pevnost, krásné výhledy, pevnost Kanli-kula, pevnost forte mare. PERAST – ve středověku vyhlášené námořní město, výhled na 2 ostrůvky v Boce Kotorské.

10. den Busem z Baru (5 km) na vrchol kopce Londža do starobylého opevněného města STARI BAR, byzantská architektura, pevnost, monumentální akvadukt, pěkné výhledy. 

11. den PETROVAC NA MORU – pěkné městečko, benátská pevnost Kastel Lastva, v zátoce jsou dva skalnaté ostrůvky. CANJ – letovisko s krásnou pláží.

12. den Relax u moře. BAR – procházka městem, přístav.

 Večerní odjezd vlakem, přímý lůžkový vůz Bar – Praha.

13. den Večerní příjezd do Prahy.

 

Ubytování: 2* hotel s polopenzí v Baru

 

Jízdenky FIP: MAV, ŽS, ŽCG

                Na černohorském pobřeží jsme jezdili levnými místními busy.

 

            Informace o jízdních řádech jsou na autobusovém nádraží v Baru (nedaleko vlakového nádraží).  Na zastávkách jsou většinou jízdní řády busů stržené, to aby turista volil spíše o něco dražší taxi.  Ale ani taxi není drahé.

 

           

 

Náhledy fotografií ze složky ZA KRÁSAMI ČERNOHORSKÉ RIVIÉRY