Jdi na obsah Jdi na menu
 


NORSKO - ZEMĚ FJORDŮ, VODOPÁDŮ A SÁG

 

Karel Čapek - CESTA NA SEVER (úryvek z knihy) :
… protože tam jsou břízky a lesy, protože tam roste tráva a třpytí se hojnost blahoslavené vody, protože tam je stříbrný chlad a rosná mlha a vůbec krása, jež je něžnější a přísnější než každá jiná; protože i my už jsme sever a nosíme v hloubi duše kus svého chladného a sladkého severu, který neroztaje ani žňovým úpalem; kousek sněhu, kousek březové kůry, bílý kvítek tolije; pouť k bílému severu, k zelenému severu, k bujnému a tesknému severu, k severu strašnému i líbeznému. Ne vavřín a oliva, ale olše, bříza a vrba, květ vrbice, kvítek vřesu, zvonek a oměj, mech a kapradí; tavolník u potoka a v lese borůvčí; žádný planoucí jih není tak hojný a kyprý, tak šťavnatý rosou a mízou, tak požehnaný chudobou a krásou jako půlnoční kraj; a když už putovat – vždyť je námaha, člověče, hrozná trampota a starost; a když už tedy putovat, ať je to hned do ráje nejsličnějšího; a pak řekni, není-li to to, co jsi hledal. Ano, chvála bohu, je to ono; viděl jsem svůj sever, a dobré to bylo.
 
Program:
1.den   Večerní let Praha – Oslo Gardemoen. Z letiště vlakem na hlavní nádraží Oslo S. Ubytování v hostelu nedaleko nádraží (2 noci).
2. den Návštěva města Hamar u jezera Mjosa – prohlídka největšího norského železničního muzea. Procházka olympijským městem Lillehamar, skokanské můstky, Hakovova hala, nádherný skanzen Maihaugen – největší skanzen v severní Evropě.
3. den Osloprohlídka města s pomocí 1denní karty na MHD (zahrnuje také plavby lodí v Oslofjordu). Skokanský můstek Holmenkollen, nádherný Frognerův park se sochami Gustava Vigelanda, Královský palác a zahrady, Parlament, Radnice, přístav, Národní divadlo, hlavní třída Karl Johans gate, pevnost Akershus. Návštěva muzeí na poloostrově Bygdoy: muzeum Kon-Tiki a Fram, Norské národopisné muzeum.
 Noční přejezd vlakem.
4. den Ranní příjezd do města Stavanger, ubytování (1 noc). Lodí a busem k chatě pod Preikestolen – Kazatelna. Turistický výstup na Kazatelnu –  nejobdivovanější motiv celého Norska. 600 m vysoký útes nad Lysefjordem. Velkolepé výhledy, které berou dech!  Mnoha odborníky je tato lokalita považována za jeden z největších přírodních divů Evropy! Večerní procházka ve Stavangeru.
5. den Linkovým autobusem Stavanger – Bergen, úžasná jízda norskou krajinou, bus převáží 2x trajekt přes fjordy. Ubytování v hostelu v Bergenu (2 noci). Procházka historickým Bergenem – čtvrť Bryggen.
6. den Výjezd lanovkou nad Bergen – úžasné panoráma! Turistika v úžasné norské přírodě.
7. den Časný odjezd vlakem z Bergenu do stanice Myrdal. Odtud pěší sestup po turistické cestě lemované množstvím vodopádů až do střediska Flam (cca nádherných 22 km skoro nedotčenou přírodou – fantastické!). Zpět do Myrdalu: jízda Flamskou železnicí patřící mezi technické divy. Dále vlakem po jedné z nejkrásnějších železnic světa do Oslo. Pozdní příjezd do Oslo, přejezd na letiště, noc na letišti.
8. den Časný ranní let Oslo – Praha. 
 
Jízdenky FIP: NSB
 

Náhledy fotografií ze složky NORSKO - ZEMĚ FJORDŮ, VODOPÁDŮ A SÁG